- Osiągnięcia


2023

 

 

GROSSVENEDIGER

(3666 m. n.p.m)

 

Na koniec sezonu 2023 postanowiliśmy zrobić stosunkowo łatwy szczyt, dając tym smym szansę mniej wprawionym w alpinizmie uczestnikom wyprawy. Dodatkowo rozłożyliśmi wejście na dwa dni, co wiązało się z noclegiem na skale na wysokości ok. 3200 m i pozwoliło nam poobcować nieco dłużej z górami. Wczesnoporanne wyjście z bazy zwieńczone zostało zdobyciem kolejnego szczytu - ostatniego w tym sezonie.

ORTLER

(3905 m. n.p.m)

 

Jest to jeden z najwyższych szczytów w Alpach Wschodnich. Niegdyś najwyższy szczyt Austro-Węgier, dziś nadal jeden z najtrudniejszych szczytów Alp Retyckich. Po 2 dniach pokonywania stromych szlaków, pionowych ścian, grani i lodowców cel został osiągnięty. 

Wildspitze

(3768 m n.p.m)

 

Drugi co do wysokości szczyt Austrii, najwyższy szczyt masywu Weißkamm i całych Alp Ötztalskich. Zdobyty w pięknym stylu stał się kolejnym Alpejskim szczytem na koncie naszej drużyny.

 

2022

 

 

Eiger

(3967 m n.p.m)

 

Nie ma chyba bardziej znanej góry w historii alpinizmu. Wprawdzie szczyt nie należy do najwyższych, ale z pewnością do jednych z najtrudniejszych i nie bez powodu jest okrzyknięty złą sławą znany pod takimi nazwami, jak "góra morderca" czy "szczyt, z którego się nie wraca".

 

Eiger z pewnością nie jest górą, na którą po prostu się wchodzi. Jego zdobycie wymaga sporego doświadczenia we wspinaczce, trekkingu i przede wszystkim ogromnego doświadczenia w orientacji terenowej. Dlatego na tę wyprawę pojechali wyłącznie nasi instruktorzy. Cel został osiągnięty, góra została zdobyta w pięknym stylu, a zespół po 18 godzinach wrócił na dół.