Przewodnik po szkole


 

Przewodnik po Szkole LUPUS 

 

dla Ucznia

 

 

czyli kilka zasad, których przestrzeganie ułatwi nam wspólne 4 lata

 

 

INFORMACJE OGÓLNE

 

1. Szkoła LUPUS jest Szkołą kształcąca młodzież oraz osoby dorosłe co z Twojej strony wymaga zupełnie innego podejścia niż to, do którego przywykłeś ucząc się do tej pory. Traktujemy Cię jak osobę dojrzałą i oczekujemy takiej samej postawy z Twojej strony. 


2. Specyfika szkół dla dorosłych polega na tym, że nauczyciele jedynie omawiają/rozwiązują z Tobą najtrudniejsze zagadnienia z podstawy programowej. Większość materiału musisz przerobić samodzielnie!


3. Wszelkie informacje związane z Twoją nauką znajdziesz na stronie internetowej Szkoły www.szkolylupus.pl Informacje dotyczące spraw uczniowskich znajdziesz w zakładce Strefa Ucznia lub pozostałych, które na bieżąco aktualizujemy. Staraj się odwiedzać naszą stronę przynajmniej raz w tygodniu. Pozwoli to Tobie uniknąć wielu „niespodzianek” w trakcie roku szkolnego.

 

4. Strony Szkoły zawiera wszystkie najistotniejsze informacje. Jest ona aktualizowana na bieżąco - czasem kilka razy dziennie dlatego argument, że czegoś nie wiesz bo "nie było tego na stronie" z pewnością do nas nie trafi. 

 

5. Dni i godziny pracy szkoły są podane na stronie. Sprawami bieżącymi zajmujemy się od wtorku do piątku. Dydaktyką w soboty i niedziele. Jedynym "wolnym" dla nas dniem jest poniedziałek dlatego zanim zaczniesz twierdzić, że nie odbieramy telefonu zastanów się czy godzina 21 lub 2 w nocy są godzinami pracy instytucji. 


6. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne możesz skorzystać z pomocy pracowników Szkoły. Pamiętaj jednak, że zatrudnione w nim osoby mają swoje obowiązki, dlatego staraj się nie dzwonić po informacje, które znajdziesz na stronie.


7. Wprowadziliśmy w Szkole akademickie nauczanie co oznacza, że zajęcia odbywają się dokładnie w taki sposób, jak ma to miejsce na studiach.


8. Szanujemy swój czas dlatego PRZYCHODŹ NA ZAJĘCIA O WYZNACZONEJ GODZINIE. Zaplanuj swój przyjazd na tyle wcześnie, abyś w godzinach przewidzianych na prowadzenie zajęć nie musiał/a zajmować się innymi czynnościami jak szukanie miejsca na parkingu, automatu z kawą itp.


9. Do Twojej dyspozycji jest w Szkole darmowy caffe-bar. Znajdziesz w nim dla siebie kawę, herbatę, czekoladę itp., co pozwoli Tobie zregenerować się przed zajęciami i odpocząć. Dla naszych Uczennic postawiliśmy też różową skrzyneczkę czyli darmowy dostęp do środków higienicznych. 


10. Podstawą zaliczenia przedmiotu poza zdaniem egzaminów, jest także uczestniczenie w przynajmniej 50% zajęć lekcyjnych z każdego przedmiotu. Zaplanuj swój grafik tak, abyś miał/a czas na przychodzenie na zajęcia. Nie jest to trudne, gdyż ostateczny planer zajęć wraz z egzaminami ustalamy w październiku. 


11. Raz w semestrze staramy się zaprosić do Szkoły gościa, który przeprowadzi wykład otwarty. Zaproszeni goście to specjaliści z różnych dziedzin: prawnicy, księgowi, politycy, psycholodzy itd. Skorzystaj z ich wiedzy.


12. Legitymacja naszej Szkoły uprawnia nie tylko do zniżek ustawowych na przejazdy komunikacją, ale także do zniżek w restauracjach, kinach itp.


13. Na odrębnych zasadach możesz korzystać z konsultacji prawnych i pomocy specjalistów współpracujących ze Szkołą, np. prawnika, psychologa, doradcy zawodowego, mediatora. W szkole na stałe jest zatrudniony doradca zawodowy, prawnik, ratownik, mediator. 


14. W naszej Szkole organizujemy szereg konkursów, akcji i promocji. Zapoznaj się z nim. Jesteśmy też jedyną szkołą dla dorosłych, która organizuje wycieczki i wyjścia klasowe. 

 

 

ZAJĘCIA


1. Wszystkie zajęcia stacjonarne odbywają się w budynku dydaktycznym Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów mieszczącej się na os. Jagiellońskim 128 w Poznaniu. Zajęcia praktyczne (dotyczy szkoły policealnej) odbywają się także w zakładach pracy. Nie organizujemy zajęć w kilku punktach, co jest domeną niektórych szkół. Szkołę, zajęcia i sekretariat macie w jednym miejscu. 


2.NIE ODWOŁUJEMY ZAJĘĆ. Takie przypadki należą do rzadkości i nawet w wyjątkowych sytuacjach prędzej możemy zmienić bloki przedmiotowe czy skrócić lekcje, niż zdjąć z grafiku zaplanowany zjazd. Pamiętaj jednak, że to Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie na stronie Szkoły www.szkolylupus.pl czy coś nie uległo zmianie. Bieżące sprawy znajdziesz w zakładce strefa ucznia.


3. Samochód możesz zaparkować na bezpłatnym parkingu przed Szkołą (plac przed budynkiem dydaktycznym).


4. Informacje na temat przydziału sali do klasy znajdziesz na tablicy umieszczonej przy drzwiach wejściowych do sekretariatu. 


5. Na każdych zajęciach PAMIĘTAJ O PODPISANIU LISTY OBECNOŚCI. To ważne! Od tego zależy uznanie Twojej faktycznej obecności na lekcji. Poświadczenie od kolegi, koleżanki, mamy, żony czy woźnego nie jest dla nas wiążące!  

 

6. Pamiętaj. W trybie frekwencyjnym możesz opuścić nie więcej niż 50% obowiązkowych zajęć z danego przedmiotu. Jeśli przekroczysz ten limit musisz liczyć się z ryzykiem nieklasyfikacji.



EGZAMINY SEMESTRALNE

 

1. Bez względu na tryb nauki Uczniowie mają obowiązek zdania egzaminu semestralnego z każdego przedmiotu. Uczniowie Szkoły Policealnej oraz Studium dodatkowo mają obowiązek zaliczenia praktyk zawodowych o ile te obejmuje podstawa programowa.

 

2. Planer egzaminów otrzymasz wraz z planem lekcji. Szczegółowy harmonogram podamy na miesiąc przed zakończeniem zajęć z danego przedmiotu lub semestru.

 

 

WYSTAWIANIE ZAŚWIADCZEŃ

 

1. Jak każda szkoła, tak i nasza wystawia zaświadczenia o uczęszczaniu na zajęcia i byciu uczniem, jednak zanim to zrobimy musimy zweryfikować, czy faktycznie nim jesteś. Formalnie na wystawienie zaświadczenia mamy 30 dni, jednak nigdy nikomu nie każemy tak długo czekać i standardowo staramy się je wystawiać na drugi dzień roboczy.


2. Do wystawienia zaświadczenia potrzebujemy informację przed jaką instytucją będzie ono złożone. Nie interesuje nas co załatwia uczeń i do czego ma jemu służyć wystawione zaświadczenie, ale gdzie ma trafić dokument, który poświadczamy. W tym celu wyślij nam dane np. nazwa i adres pracodawcy, jeśli składasz je w miejscu pracy, adres właściwego ZUS jeśli składasz je do ZUS-u itd.


3. Dla wzajemnej wygody przesyłamy skan zaświadczenia na maila co nie oznacza, że nie możesz przyjść po jego wydruk.


4. Zanim zaczniesz nas ponaglać uruchom myślenie. O tym, że potrzebujesz zaświadczenie nie dowiadujesz się za nagle i niespodziewanie. Twoje zaświadczenie jest też jedyną sprawą, jaką w danym dniu będziemy się zajmować. Dzwonienie do Szkoły z zapytaniem, jak długo masz czekać na zaświadczenie, bo wysłałeś informacje o jego potrzebie 5 min. wcześniej na maila jest dalece nie na miejscu.

 

5. Jak wyżej – jeśli wysyłasz do nas informację o potrzebie otrzymania zaświadczenia po godzinach naszej pracy, w dniach wolnych lub 5 minut przed zamknięciem szkoły nie spodziewaj się, że otrzymasz zaświadczenie 20 minut później.

 

6. Osoby nowo zapisane otrzymują zaświadczenie po przejściu procesu rekrutacyjnego i spełnieniu warunków formalnych. Z faktu złożenia podania o przyjęcie nie wynika fakt bycia uczniem.

 

 

 

WYSTAWIANIE I WYDAWANIE LEGITYMACJI

 

1. Od roku szkolnego 2024/2025 MEN wprowadziło nowe legitymacje szkolne. Oznacza to, że obecnie żadne szkoły nie wystawiają już legitymacji papierowych.


2. Wprowadzenie nowych legitymacji wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, dlatego większość szkół zleca ich druk firmom zewnętrznym. LUPUS posiada własną linie drukarską dzięki czemu jesteśmy nie tylko niezależni, ale skróciliśmy czas oczekiwania na wydruk legitymacji a dane naszych uczniów nie są udostępniane podmiotom zewnętrznym.


3. Aby wydrukować legitymację szkolną musimy zamówić w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych stosowne blankiety i hologramy. Następnie musimy obrobić cyfrowo zdjęcie ucznia, nanieść dane do dedykowanego w tym celu programu i wreszcie je wydrukować. Kolejnym etapem jest m.in. tworzenie ewidencji blankietów. Jest to proces czasochłonny a legitymacje nie są ani jedyną, ani najważniejszą rzeczą, jaką się zajmujemy. Na tę czynność przeznaczamy wtorki - dzień, kiedy pracujemy dłużej. Czynnikiem decydującym jest sama dostępność blankietów, co w żaden sposób nie jest od nas zależne. Miej to na uwadze, kiedy odkryjesz, że legitymacja jest Tobie potrzebna na wczoraj. 


4. Po złożeniu kompletnego wniosku o wydanie legitymacji będzie ona gotowa do odbioru najpóźniej w ciągu tygodnia - legitymacje drukujemy we wtorki. 

 

 

 

ODBIÓR DOKUMENTÓW

 

1. Szkoła to instytucja a nie stragan z marchewką i kapustą. Wypisanie Ucznia, podobnie jak jego zapis, jest procesem dlatego jeśli chcesz odebrać swoje dokumenty to najpierw nam to zgłoś, abyśmy mogli zakończyć historię Twojej edukacji i je przygotować. Zgodnie z przepisami k.p.a. Szkoła ma 30 dni na wydanie Twojej dokumentacji i termin ten może zostać przedłużony.

 

2. Absolwenci - świadectwa i inne osobiste dokumenty złożone w procesie rekrutacji odbierają razem ze świadectwem ukończenia naszej szkoły. Nauka w czwartej klasie kończy się z końcem kwietnia co oznacza, że świadectwa przygotowujemy dopiero po weekendzie majowym. Weź jednak pod uwagę fakt, że dokładnie w tym samym czasie organizujemy matury i zasiadamy w komisjach. Świadectwa ukończenia szkoły drukujemy alfabetycznie a o ich gotowści do odbioru informujemy w zakładce komunikaty.  

 

3. Osoby rezygnujące z nauki. Nie twierdzimy, że szkoła średnia jest dla każdego i jak w każdej szkole tak i w naszej zdarza się, że Uczeń podejmuje decyzję o rezygnacji z dalszej nauki. Szanujemy takie decyzje i wspieramy Uczniów w ich życiowych wyborach, ale jednocześnie apelujemy, aby osoby rezygnujące robiły to w sposób cywilizowany tak, jak na dorosłych ludzi przystało. Zamiast się awanturować zacznij od złożenia pisemnej rezygnacji, na podstawie której będziemy mogli dokonać Twojego skreślenia. Zanim odbierzesz dokumenty musimy wykreślić Cię z księgi uczniów, wykreślić Cię z dzienników, list obecności i protokołów egzaminacyjnych. Następnie zamknąć twój arkusz ocen i arkusz osobowy, dokonać podsumowania i zamknięcia Twojego konta z płatnościami oraz przygotować Twoje dokumenty - część z nich wymaga uwierzytelnienia przez dyrektora szkoły. Jeśli dodatkowo Twoja historia jest bardziej złożona (nieklasyfikacje, egzaminy komisyjne, warunkowe promocje itp.) lub jesteś dłużnikiem, to musimy dokonać dodatkowych czynności administracyjnych. W przypadku dłużników musimy też ustalić czy dokumenty są jeszcze w szkole czy już zostały przekazane do działu windykacji, a to dodatkowo wydłuży cały proces. Nie oczekuj też, że dyrektor i wychowawca klasy, którzy podpisują Twoją dokumentację czekają w gotowości na tego typu decyzję. Twoje dokumenty po złożonej rezygnacji nie są nam do niczego potrzebne, ale daj nam czas na ich przygotowanie i dopełnienie ustawowych formalności. Nie obarczaj nas odpowiedzialnością za Twoje własne zaniedbania.